Căutare

Cautare:

Categorii

Arhiva

Promovarea spiritualitatii si culturii romanesti in Hayward

Parintele Parohiei Ortodoxe Romane „Inaltarea Domnului” din Hayward a demarat de curand un proiect de aducere a unei biserici maramuresene pentru credinciosii din zona orasului San Francisco, transmite Romanian Global News, care citeaza Basilica.
Duminica, 6 martie, a avut loc la biserica Parohiei Ortodoxe Romane din Hayward o noua intalnire duhovniceasca AROLA pentru zona de vest a SUA.
Parintele Gabriel Curpene, parohul Bisericii „Inaltarea Domnului”, a inceput de curand demersurile pentru aducerea din Romania a unei biserici ortodoxe romanesti, construita in stilul maramuresean, pentru credinciosii din zona San Francisco. Prin acest proiect, initiat de parintele paroh Gabriel, se doreste promovarea culturii si a valorilor spirituale romanesti in spatiul american.

„Prin ridicarea unui sfant lacas de o asemenea valoare si incarcatura spirituala, doresc sa aduc in acest colt de lume un crampei rupt din glia strabuna, menit sa scoata in evidenta traditia, bogatia si valoarea inestimabila a credintei noastre ortodoxe aici pe pamant american. Odata cu instalarea acestui edificiu in aceasta zona, identitatea romanilor traitori pe aceste meleaguri poate fi inteleasa mai bine si mai profund de cei din jurul nostru, in mijlocul carora ne dorim sa ne pastram credinta, datinile si obiceiurile milenare. Nu este un proiect usor, mai ales ca fondurile de constructie si de transport nu vor veni de la enoriasii bisericii noastre, insa noi va trebui sa lucram impreuna pentru a gasi terenul unde va fi amplasata aceasta bijuterie a spiritualitatii romanesti. Daca Dumnezeu ne va ajuta, biserica noastra va fi unica si cea mai frumoasa biserica traditionala romaneasca din America de Nord”, a precizat parintele paroh Gabriel Curpene. Intalnirea duhovniceasca, care a fost prezidata de doamna Ecaterina Chirica de la Parohia ‘Sfintii Mihail si Gavriil’ din Torrance, reprezentanta The Association of Romanian Orthodox Ladies Auxiliaries (AROLA), s-a desfasurat dupa Sfanta Liturghie, iar referentiar a fost doamna preoteasa Claudia Andreea Curpene, care a sustinut un referat despre ‘Slujirea preotesei, modelul femeii crestine’. Dupa intalnirea duhovniceasca, doamnele din Consiliul Parohial au pregatit o agapa pentru a marca lasatul secului si inceputul Postului Sfintelor Pasti. De asemenea, pentru a sarbatori venirea primaverii si Ziua Femeii, copiii de la Scoala de Duminica a Parohiei ‘Inaltarea Domnului’ au pregatit un scurt program artistic. Organizatia AROLA are drept scop sprijinirea femeii crestine ortodoxe in stradania de a-si intelege misiunea si de a dobandi mantuirea.

Urmatoarea intalnire cu aceeasi tema va avea loc vineri, 25 martie, la Biserica ‘Sfantul Gheorghe’ din Rive Sud, pentru zona de est a Canadei, iar referentiar va fi doamna preoteasa Mihaela Tapuc din Ottawa.

Lasati un raspuns