Căutare

Cautare:

Categorii

Arhiva

Munca se impleteste cu rugaciunea in Parohia I Sacel

“Munceste, te roaga si poarta grija de suflet”. Acesta este motto-ul cu care preotul paroh Iuga Dumitru ii conduce pe credinciosii din localitatea Sacel pe calea mantuirii. Impletind munca cu rugaciunea, lucrarile de restaurare continua in Parohia I Sacel, incepute in anul 2009, la Casa Parohiala. Atunci a fost refacuta si compartimentata integral. Anul trecut au fost realizate lucrarile de consolidare si drenare a lacasului, necesare pentru eliminarea umezelii si a igrasiei din exterior. Tot anul trecut s-a schimbat tamplaria integral in Sfanta Biserica.

“Acum, in perioada Postului Mare, am hotarat impreuna cu consiliul parohial si vrednicii credinciosi ai parohiei noastre sa continuam lucrarile in interior, apoi, cu ajutorul Lui Dumnezeu, vrem sa instalam cat de curand centrala termica, o noutate pentru biserica noastra si speram ca mana dreapta a Lui Dumnezeu ne va fi alaturi ca de Sfintele Sarbatori Pascale lucrarile sa fie gata”, spune preotul Iuga.

Desi sunt neajunsuri materiale, fiind putini oameni salariati in parohie, lucrarile la biserica prind contur. Credinciosii contribuie in masura posibilitatilor cu fonduri, dar mai ales cu munca voluntara, insa ce e mai important este ca participa cu mic cu mare la toate slujbele savarsite in Sfanta Biserica. Prin post si ajun Dumnezeu ii ajuta sa rezolve toate problemele cu care se confrunta pentru bunul mers al activitatii religioase.

Trebuie sa reflectam asupra greselilor

“Avem datoria sfanta sa restauram integral aceasta catedrala impunatoare a sacelenilor. Perioada Sfantului Post al Pastelui trebuie sa ne faca sa reflectam asupra greselilor pe care le facem in viata de zi cu zi si trebuie sa ne indreptam faptele pentru a fi mai buni si a avea sufletul curat. Trebuie sa privim inainte cu dragoste si de aceea va doresc sa aveti pace in suflet si caldura Lui Dumnezeu sa pogoare peste sufletele voastre. Doresc sa multumesc bunului Dumnezeu pentru toate binefacerile sale, Ierarhilor nostri, pentru purtarea de grija, pentru binecuvantarea lucrarilor de restaurare si sfatul cel bun, colegilor preoti cu care ma consult, tuturor institutiilor statului pentru colaborare, cat si tuturor celorlalte persoane implicate in proiectele mele de viitor”, incheie preotul Iuga.

Lasati un raspuns