Căutare

Cautare:

Categorii

Arhiva

Duminica a III-a a Postului Mare, marcata de romanii din Norvegia

Credinciosii parohiei ortodoxe romanesti “Buna Vestire, Sfantul Calinic de la Cernica si Swithun de Winchester” din Stavanger, Norvegia, au participat duminica, 27 martie, la Sfanta Liturghie oficiata de Preasfintitul Parinte Macarie, Episcopul Ortodox Roman al Europei de Nord, transmite Romanian Global News, care citeaza Basilica.

„Preasfintitul Episcop Macarie a binecuvantat si proiectul pentru zugravirea unei catapetesme din parohia noastra pe care nadajduim sa o finalizam pana la sfarsitul acestui an. Icoanele vor fi pictate intr-un stil bizantin romanesc si nadajduim ca vor aduce lumina Harului Preasfintei Treimi atat in sufletele credinciosilor nostri, dar si in sufletele celor care vor vizita Biserica noastra romaneasca”, a spus parintele Cristian Silviu Comanescu, preot slujitor la parohia ortodoxa romaneasca din Stavanger, Norvegia.

Parohia de pe coasta de vest a Norvegiei a fost infiintata la sfarsitul anului 2008 si numara cateva sute de credinciosi.

Lasati un raspuns