Căutare

Cautare:

Categorii

Arhiva

Liturghia Sfantului Ioan Gura de Aur, celebrata in Bazilica Sfantul Petru din Roma

Ca multumire pentru contributia adusa de Fericitul Ioan Paul al II-lea la invierea Bisericii Romane Unite cu Roma Greco-Catolica din Romania, marti, 3 mai, un grup de preoti greco-catolici romani a celebrat Sfanta Liturghie a Sfantului Ioan Gura-de-Aur in Capela Corului din Bazilica Sfantul Petru, aproape de Capela Sfantul Sebastian, unde a fost depus sicriul cu trupul Fericitului Ioan Paul al II-lea, transmite Romanian Global News, care citeaza Biserica Romana Unita cu Roma, Greco-Catolica, Comunitatea din Italia.

Evenimentul este de o insemnatate aparte deorece in Altarul Capelei Corului se afla moastele Sfantului Ioan Gura-de-Aur.

Sfanta Liturghie a fost celebrata de PS Florentin Crihalmeanu, Episcop Eparhial de Cluj-Gherla impreuna cu pr. Claudiu-Lucian Pop, rector al Colegiului Pio Romeno din Roma, pr. Vasile Man, vicerector al aceluiasi colegiu, pr. Gabriel Buboi, rector al Misiunii Greco-Catolice din Paris, preotii din Colegiul Pio Romeno precum si alti preoti greco-catolici din Romania, aflati la Roma pentru ceremoniile de Beatificare a Papei Ioan Paul al II-lea. Raspunaurile la Liturghie au fost date de catre seminaristi ai Colegiului Pio Romeno, fiind prezente si calugarite din Ordinul Sfantului Vasile cel Mare precum si reprezentanti ai Actiunii Catolice din Romania si ai Forumului International al Actiunii Catolice.

In cuvantul de invatatura pe care l-a tinut PS Florentin a vorbit despre vestea buna si anume faptul ca Dumnezeu ne iubeste iar ca dovada a iubirii Sale Divine l-am primit pe Papa Ioan Paul al II-lea. A subliniat de asemenea importanta acestui papa pentru Biserica noastra. „Pe langa faptul ca bulele de numire a primei generatii de episcopi de dupa 1989 poarta semnatura lui, Papa Ioan Paul al II-lea a redeschis Colegiul Pio Romeno din Roma unde au reinceput sa vina studenti seminaristi greco-catolici romani petru a se specializa la universitatile pontificale din Roma, primind burse de studiu. Tot Papa Ioan Paul al II-lea a fost cel care a creat pe cel de-al doilea Cardinal al Bisericii noastre, ES Alexandru Todea. Cu ocazia Jubileului din anul 2000 ne-a oferit marea onoare de a celebra Sfanta Liturghie a Sfantului Ioan Gura-de-Aur la Altarul Major din Bazilica Sfantul Petru, unde celebreaza doar Papa. La aceasta Liturghie, celebrata de PF Lucian Muresan, pe acea vreme Arhiepiscop si Mitropolit de Blaj, Sfantul Parinte a asistat de pe un tron lateral.”

“In aceasta perioada post-pascala, dupa ce am primit lumina Invierii, trebuie sa mergem tot timpul spre aceasta lumina si astfel intunericul ramane in urma noastra pentru ca daca ne indepartam de lumina, avem intunericul inainte.” Astfel i-a sfatuit pe cei prezenti PSS Florentin, multumind celor care au facut posibila aceasta celebrare. Faptul ca au fost prezenti reprezentanti ai fiecarei categorii de credinciosi din Biserica Greco-Catolica din Romania: clerul, seminaristii, persoanele consacrate si laicii inseamna ca intreaga Biserica aduce un omagiu Fericitului Ioan Paul al II-lea si se roaga ca din Ceruri sa vegheze asupra noastra si sa mijloceasca pentru noi.

La finalul Sfintei Liturghii s-a cantat troparul si condacul Sfantului Ioan Gura-de-Aur.

Lasati un raspuns