Căutare

Cautare:

Categorii

Arhiva

Deschidere inedită la Târgul ECOAGRIS, Ediţia specială de Hramul Bisericii noastre

Începând cu perioada 11-13 noiembrie a.c., o dată la două săptămâni, Bioma Agro Ecology Co organizează în Parcul Bisericii Toma Cozma din Iaşi (str. Toma Cozma, nr. 41, Zona Universităţii „Al. Ioan Cuza”, în apropierea Liceului „C. Negruzzi”),, Târgul naţional de Agricultură, Apicultură, Produse ecologice, naturale şi tradiţionale, ECOAGRIS.
Cea de-a XV-a ediţie, fiind o ediţie specială de Hramul Bisericii Toma Cozma din Iaşi, s-a deschis vineri, 25 noiembrie, într-un mod cu totul inedit prin oficierea unei scurte slujbe religioase, soborul format din cinci preoţi invitaţi mergând în procesiune şi binecuvântând cu agheasmă fiecare stand expoziţional.  
ECOAGRIS s-a bucurat încă de la început şi se bucură în continuare de participarea unor producători consacrați din toate zonele ţării: Moldova, Maramureş, Bucovina, Oltenia, Muntenia, Transilvania, Banat. Astfel, în cadrul Ediţiei speciale de Hramul Bisericii noastre, publicul larg poate găsi numeroase bunătăţi de post: păstrăv afumat, preparate din peşte, zacuscă din peşte din Neamţ şi Maramureş, diverse soiuri de fructe din Maramureş (mere, pere, prune uscate cu miez de nucă în interior în loc de sâmbure etc.), dulceţuri, conserve de legume şi fructe, siropuri, fructe confiate din Neamţ, Maramureş şi Iaşi, miere de albine şi alte produse apicole din Vaslui, produse de panificaţie din Iaşi, prăjituri de casă din Maramureş şi multe altele.
De asemenea, în cadrul Târgului ECOAGRIS, se găseşte o gamă largă de produse naturiste produse în judeţul Bihor, cu plante obţinute atât din flora spontana a Munţilor Apuseni, cât şi din culturi: ceaiuri (pentru afecţiuni ale colonolui, – ale sistemului nervos, – ale prostatei, – ale rinichilor, afecţiuni circulatorii, – cardio cardiace, – hepato biliare, – respiratori, – dermatologice depurativ, – tiroidiene, – gastro-intestinale, – ginecologice, – pancreatice, – respiratori, pentru hipertensiune şi nivel de colesterol mărit, etc.), tincturi ( păducel şi vâsc, rostopască, pufuliţă cu flori mici şi ghimpe, ienupăr, cruşin etc.), siropuri (muguri de pin patlagină şi propolis-zahăr, muguri de pin patlagină şi propolis-miere, etc) şi alifii (untul pământului, mărul lupului, gălbenele). Toate aceste produse naturiste au scopul de a ajuta populaţia în menţinerea (sau recuperarea) sănătăţii pe cale naturală, şi de a combate efectele elementelor nocive pe care le întâmpinăm zilnic. Aceste produse naturiste sunt soluţia optimă, 100% naturală pentru hipertensiune, nivel de colesterol mărit, afecţiuni cardiace, cardio circulatorii, ginecologice, respiratorii, tiroidiene, afecţiuni ale prostatei, ale rinichilor şi multe altele.
Desigur, în mod special pentru copii şi persoanele bolnave care urmează un regim alimentar special, în cadrul Târgului ECOAGRIS se vor găsi în continuare produse lactate şi brânzeturi proaspete, tradiţionale din judeţul Suceava şi Bistriţa-Năsăud (brânză de burduf, telemea de oaie, telemea de vacă, cașcaval, urdă, lapte şi brânzeturi de capră etc.), precum şi preparate tradiţionale şi ecologice din carne din Maramureş şi Neamţ (carne de porc mangaliţa fără colesterol, pui ecologici etc.).
ECOAGRIS-Târgul pentru sănătatea ta adaugă încă o notă specifică prin prezentarea de produse, tehnici și inputuri autorizate pentru agricultură ecologică (fertilizatori şi amelioratori ecologici, fertilizatori având caracter fitosanitar), tratamente ecologice pentru protecţia mediului (pentru igienizarea foselor septice, pentru tratarea gunoiului organic, pentru tratarea ecologică a terenurilor infestate cu produse petroliere sau radioactive etc.), tratamente ecologice pentru zootehnie, tratamente ecologice pentru industria agroalimentară (vinificaţie, prepararea produselor lactate sau a produselor din carne) cu adresare directă pentru cei care implementează proiecte în agricultură, protecţia mediului, zootehnie sau industria alimentară.
Următoarele ediţii ale Târgului ECOAGRIS se vor organiza o dată la două săptămâni respectiv 9-11 decembrie şi o ediţie specială de Crăciun programată în perioada 21-23 decembrie.

Lasati un raspuns