Căutare

Cautare:

Categorii

Arhiva

CUVÂNTUL PREAFERICITULUI JUSTINIAN CHIRA CU OCAZIA CRĂCIUNULUI

Iubitului nostru cler, cinului monahal, Dreptcredinciosului popor din Eparhia Ortodoxa Romana A Maramuresului si Satmarului Har, binecuvantare si pace de la Dumnezeu Iar de la noi, calde urari de liniste si fericire, Pentru Sfintele Sarbatori ale Nasterii Domnului.

Iubitii mei fii sufletesti,

Pentru Sfanta Sarbatoare a Nasterii Domnului  ne-am pregatit cu sfant si placut  post, cum sunt cele sase saptamani de post ale Nasterii Domnului. Am zis placut post pentru ca acesta este un post mai luminos, mai placut si mai frumos, pentru ca acum gospodarii din tara noastra si-au adunat roadele din tarini, si-au adunat legumele din gradini, si-au strans fructele din pomi si strugurii de pe vitele de vie. Toate acestea indulcesc traiul si imbogatesc masa oamenilor harnici. Pe langa aceste bucurii pe care Dumnezeu le-a dat oamenilor prin roadele pamantului, la noi, in aceasta tara binecuvantata de Dumnezeu, Postul Nasterii Domnului mai vine si cu alte bucurii tot asa de placute, frumoase si luminoase – vine si cu bucurii sufletesti. In scoli, profesorii care au mostenit comorile din batrâni incep sa imbogateasca programul si cu datini si randuieli frumoase pe care le are poporul roman pentru aceste zile, iar spectacolele se sporesc si in orasele din toata tara. Tineretul de la sate se aduna in sezatori, pregatindu-se sufleteste si ei pentru sfintele sarbatori, iar copiii acestia, care in tara noastra sunt ca niste ingeri, se aduna seara pe langa tata si mama lor, iar ei ii invata colindele care in aceste zile se colinda in cer si prin tot universul.
Cerul si pamantul se pregatesc sa sarbatoreasca ziua cea mare, aniversarea cea mai importanta si mai inaltatoare, sarbatoarea cea mai mare si tot asa de importanta ca si Facerea lumii, deoarece la aceasta ora, in urma cu doua mii de ani, Dumnezeu a hotarat sa trimita pe pamant pe Fiul Cel Unul-Nascut, ca din Preacurata Fecioara Maria sa se nasca intr-o pestera saraca, cum se nasteau toti copiii pe pamant si cresteau ca niste robi in lume. Cerul era inchis si oamenii nu mai aveau legatura cu Dumnezeul cel adevarat de Care se instrainase, asa cum straini erau oamenii si in timpul lui Noe, cand Dumnezeu, privind neamul omenesc, a vazut ca toti oamenii erau numai oameni, adica robi patimilor si placerilor trupesti, ca bogatul din pilda la care ii rodise tarina. Erau robiti numai de interese si pofte pamântesti si toti devenisera robi pantecelui, robi ai tuturor desfranarilor si se purtau ca niste nebuni, straini de Dumnezeu. De aceea Dumnezeu s-a scarbit de oameni si a zis< vad ca oamenii sunt numai oameni, adica s-au lepadat de Mine si au uitat de Mine, sunt ca niste animale. De aceea a zis Dumnezeu< Imi pare rau ca i-am facut. Si a pedepsit acest neam cu un potop prin care a inecat toate vietatile si oamenii de pe pamant, ramanand numai o familie, familia lui Noe si animalele pe care Noe le-a luat cu el în corabie.
Asa era neamul omenesc care traia pe pamant, ca pe timpul lui Noe, inainte de nasterea lui Hristos. Toti oamenii erau straini de Dumnezeu, nu-L cunosteau pe Dumnezeu, nu credeau in suflet, nici in viata vesnica si nici in Dumnezeu, dar Dumnezeu n-a uitat de neamul omenesc, ci i-a privit pe oameni cu mila, ca un Tata. De aceea, când a sosit plinirea vremii, Dumnezeu a trimis pe Fiul Sau sa se umileasca si sa se nasca pe pamant. Oamenii nu L-au cunoscut si nu L-au primit, ci, în timp ce ei petreceau in chefuri, in dezmat si in faradelegi, ca pe timpul lui Noe, Fiul lui Dumnezeu si Mama Lui au gasit loc intr-o pestera. Si acolo intr-o iesle, in intuneric si frig, S-a nascut Fiul lui Dumnezeu pe pamant. Iubiti frati si iubite surori. Un inger dumnezeiesc se aratase departe pe cer ca o stea si a vestit pe cei trei crai straini ca in Iudeea S-a nascut pe pamant Imparatul lumii. Atunci cei trei crai invatati au plecat din tara lor spre Iudeea ca sa aduca ofrande, adica daruri scumpe, la Imparatul lumii despre care ingerul, care s-a aratat pe cer ca o stea, le vestise ca S-a nascut in Iudeea. Cand craii au ajuns in Iudeea s-au indreptat spre capitala tarii, spre Ierusalim, unde au inceput a intreba< “Unde S-a nascut noul imparat?”. Vestea a tulburat tot Ierusalimul, pe conducatorii lumesti si pe regele Irod, care a chemat pe crai la curtile lui. Aici a adunat pe toti batranii si invatatii tarii si i-a intrebat< unde zic profetii ca se va naste Mesia, adica noul Imparat al lumii? Invatatii iudei au raspuns ca la Betleem, spune profetul, se va naste Mantuitorul, pe care-L asteapta toate popoarele< “Si tu, Betleeme Efrata, desi esti mic intre miile lui Iuda, din tine va iesi Stapanitor peste Israel, iar obarsia Lui este dintru inceput, din zilele vesniciei” (Miheia 5,1). Atunci Irod a dat porunca la ostasi ca sa ucida totii copiii din Betleem si imprejurimi, ca astfel sa omoare si pe Hristos.               Magii, iesind din Ierusalim si plecand spre Betleem, li s-a aratat steaua din nou, adica ingerul marelui sfat, si i-a calauzit pe acestia pana la Betleem. Acolo, ingerul care i-a calauzit in forma de stea, s-a oprit deasupra staulului unde se gasea pestera in care se nascuse Fiul lui Dumnezeu. In fata Lui si a Mamei Lui s-au inchinat magii si i-au oferit darurile< aur ca unui imparat, smirna ca unui profet si tamaie ca unui arhiereu al lui Dumnezeu. Maica Domnului si batranul Iosif, cel ce ingrijea Pruncul si pe Mama Lui, n-au primit darurile, spunand ca Pruncul pe care-L vad ei in iesle este Imparatul lumii, Stapanul tuturor veacurilor si al tuturor darurilor pamantului. De aceea, El nu are nevoie nici de aur, nici de smirna, nici de tamaie, pentru ca pentru El se vor imbraca toate altarele si coroanele imparatilor cu aur, pentru El se va arde smirna si tamaie de acum la toate altarele de pe pamant. Magii au inteles ce le-a spus Maica care tinea in brate pe Fiul ei. Craii Il vedeau ca pe un Dumnezeu si de aceea    s-au închinat in fata Lui si in fata Mamei Lui. Iar ingerul, care i-a calauzit din tara lor indepartata pana aici la pestera saraca de la Betleem, le-a poruncit sa nu se intoarca pe la Irod, ci pe alta cale sa se intoarca in tara lor, ducand vestea si acolo ca proorocia despre Cel asteptat de toate neamurile pamantului s-a implinit, iar lumea sa astepte acum ca odrasla prevestita se va naste in pamantul lui Israil, va creste, va inflori, va rodi si prin sangele Lui se vor mantui toate popoarele.
Biserica noastra strabuna, ca o mama buna, ne ajuta sa plutim pe valurile lumii de azi, care este ca o mare infuriata, involburata, nelinistita si tulburata. Fara Biserica nu ne putem mantui. Biserica fara conducatori, fara slujitorii care sa intretina vasul pe linia de plutire buna, este ca o corabie pustie. Biserica noastra stramoseasca, Biserica Dreptmaritoare si-a facut datoria intotdeauna. Potrivit statisticilor internationale, tara noastra se gaseste in fruntea tarilor din lume in ceea ce priveste viata crestineasca, viata sufleteasca. Dupa statisticile mai noi, efectuate odata cu intrarea celorlalte tari est si sud-est europene in Uniunea Europeana, Romania ocupa primul loc la numarul de credinciosi, cu peste 90%, fapt confirmat de un raport oficial. Anul acesta Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane ne-a poruncit sa ne gandim la cele doua Sfinte Taine care sunt temelia familiei< Taina Botezului si Taina Cununiei.
In aceasta zi de Praznic al Nasterii Domnului, pe care o primim cu bucurie si o sarbatorim dupa randuiala noastra straveche, preamarind, laudand si multumind lui Dumnezeu ca ne-a trimis pe Fiul Sau, care a adus dreptate si lumina cereasca pe pamant, va binecuvantez si va rog parinteste sa aparati familia. Este cea mai importanta si sfanta porunca a lui Dumnezeu. Sa aveti grija de copii. Copiii sunt cea mai frumoasa si scumpa comoara a tarii noastre, a satelor si oraselor din Romania. “Lasati copiii sa vina la Mine si nu-i opriti..” (Mt. 19,14) poporul roman nu  si-a pierdut inocenta, frumusetea si bunatatea copiilor. Va spune acest lucru slujitorul sufletului vostru.

†Justinian Chira,

Arhiepiscopul Maramuresului

si Satmarului

Lasati un raspuns