Programul liturgic şi cultural al Parohiei româneşti din Strasbourg pe perioada Sfintelor Sărbători ale Crăciunului, Anului Nou şi Bobotezei
Părintele Vasile Iorgulescu păstorul românilor din Strasbourg ne trimite, spre înştiinţare, programul parohiei sale pe perioada Sfintelor Sărbători ale Crăciunului, Anului Nou şi Bobotezei.
Sâmbătă 21 decembrie
ora 18:30 Vecernia
începând cu ora 19:30 spovedanii
Duminică 22 decembrie (A Sfinţilor Părinţi după trup ai Domnului)
ora 9:00 Utreniaora
ora 10:15 Sfânta Liturghie
ora 11:45 colindul elevilor Scolii parohiale
ora 12:00 concertul de colinde al Coralei ACOR.
Miercuri 25 decembrie (Naşterea Domnului, Crăciunul)
ora 9:00 Utrenia
ora 10:30 Sfânta Liturghie a Naşterii Domnului, urmată de colinde din diferitele regiuni ale României sau Moldovei
Joi 26 decembrie (Soborul Maicii Domnului, Sfântul Nicodim de la Tismana)
ora 9:00 Utrenia
ora 10:15 Sfânta Liturghie
Vineri 27 decembrie (Sfântul Arhidiacon Stefan)
ora 7:00 Sfânta Liturghie
Sâmbătă 28 decembrie începe întâlnirea europeană a tinerilor Taizé, care se va ţine la
Strasbourg pe durata a patru zile, adică până în după-amiaza zilei de 1 ianuarie 2014.
Parohia română va primi mai multe zeci de tineri şi le va consacra un program special de slujbe şi conferinţe, după cum urmează:
orele 9:00 – 23:00, sosirea tinerilor şi repartizarea lor în familiile care s-au angajat să-i găzduiască.
ora 18:30 slujba Vecerniei
Duminică 29 decembrie
ora 9:00 Utrenia
ora 10:30 Sfânta Liturghie cu participarea pr. Daniel Escleine şi a tinerilor ortodocşi prezenţi la întâlnirea Taizé (slujba va fi filmată pentru a fi transmisă ulterior la televiziune)
orele 15:00 – 17:00 conferinţă – dezbatere cu tema “Spiritualitatea, cultul ortodox şi teologia icoanei” cu participarea muzicală a grupului liturgic ACOR
Luni 30 decembrie
ora 8:30 Rugăciunea de dimineaţă a tinerilor Taizé
orele 9:30 – 10:30 grupuri de discuţii teologice Taizé (în sălile parohiale)
orele 15:00 – 17:00 conferinţă – dezbatere cu tema “Spiritualitatea, cultul ortodox şi teologia icoanei”, în biserica parohială, cu participarea muzicală a grupului ACOR
Marţi 31 decembrie
ora 8:30 Rugăciunea de dimineaţă a tinerilor Taizé (va avea loc în capela protestantă – rue Sainte Elisabeth)
orele 9:30 – 10:30 grupuri de discuţii teologice Taizé (în sălile parohiale ale parohiei române)
ora 23:30 rugăciune de trecere în noul an (în biserica noastră parohială)
Miercuri 1 ianuarie 2014 (Tăierea împrejur cea după trup a Domnului, Sfântul Vasile cel Mare)
ora 9:15 Utrenia
ora 10:30 Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare
Vineri 3 ianuarie
ora 18:30 Slujba Acatistului
Sâmbătă 4 ianuarie
ora 18:30 Vecernia
Duminică 5 ianuarie (ajunul Bobotezei, zi de post)
ora 9:15 Utrenia
ora 10:30 Sfânta Liturghie şi sfinţirea apei pentru stropirea caselor
Luni 6 ianuarie (Botezul Domnului, Boboteaza)
ora 7:00 Sfânta Liturghie şi sfinţirea apei (Aghiasma cea Mare)
Marţi 7 ianuarie (Soborul Sfântului Ioan Botezătorul şi Inaintemergătorul Domnului)
ora 7:00 Sfânta Liturghie
Incepând cu această dată, parohia îşi reia programul obişnuit al slujbelor şi al celorlalte activităţi