Căutare

Cautare:

Categorii

Arhiva

Un preot ortodox a devenit viral pe retelele sociale, cu mesaje mai putin tipice pentru discursul traditional: Bisericile noastre sunt pline de Partidul Babelor Conservatoare

parintele-calistratParintele Calistrat de la Manastirea Vladiceni din Iasi a devenit viral pe retelele sociale, unde posteaza videoclipuri cu mesaje mai putin tipice pentru discursul traditional al preotilor ortodocsi.
Intr-o astfel de inregistrare, postata pe pagina sa de Facebook, parintele Calistrat afirma:
“Toate Bisericile noastre crestine sunt pline de Partidul Babelor Conservatoare, care-s pline de dracusori si au in ele regulile lor.– Nu baga anafora in gura intai! Nu lua aghiazma intai! Nu pune mana acolo! De ce ai cumparat lumanarea aia? De ce ai pasit asa? De ce ai calcat pe presul ala?
– Astea nu tin de ortodoxie!”.

Intr-o alta inregistrare, din 22 februarie, parintele afirma ca “daca acum dupa 25 de ani de libertate s-ar intoarce sistemul comunist cu turnatori si ciripitori…toata societatea ar fi arestata!”.

“La cata rautate s-a strans in oameni in asa zisa 25 de ani de libertate democratica, oamenii ar fi in stare sa se bage unii pe altii in puscarie pana la unul. Stiti de ce? Oamenii nu inteleg ca cel ce-i invrajbeste este diavolul”.

Mai multe si video:

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-19482064-preot-ortodox-devenit-viral-retelele-sociale-mesaje-mai-putin-tipice-pentru-discursul-traditional-bisericile-noastre-sunt-pline-partidul-babelor-conservatoare.htm

Lasati un raspuns